OBROVSKÝ justičný omyl: Tomasz strávil vo väzení 18 rokov. TERAZ dokázali jeho nevinu!

Susedným Poľskom momentálne rezonuje prípad nespravodlivo odsúdeného Tomáša Komendu (42), ktorý bol uznaný vinným za znásilnenie a vraždu pätnásťročnej dievčiny.

Súd ho nemilosrdne odsúdil na dvadsaťpäťročné odňatie slobody, hoci sa predtým dokázalo, že na mieste činu počas osudnej noci ani nebol!

Po takmer dvadsiatich rokoch sa skončila Tomaszová nočná mora, ktorá ho pripravila o najlepšie roky života. Tie totiž strávil zavretý v base s najhoršími zločincami, ktorí mu vďaka ,, jeho” ohavnému prehrešku voči spoločnosti a najmä zvrhlej smrti mladej tínedžerky neskutočne znepríjemňovali život.


Tomasz bol ešte ako mladík označený a usvedčený zo znásilnenia a následnej brutálnej vraždy 15-ročnej dievčiny. Tento ohavný čin sa stal na Silvestra 1996 v obci Miloszyce, v blízkosti miestnej diskotéky. Komenda už od začiatku vyhlasoval, že je nevinný a že v tú osudnú noc na diskotéke ani nebol. Jeho výpoveď potvrdili svedkovia, no napriek tomu ho za tento čin nemilosrdne zabasli.

Súd bol plný emócii:

Ako hlavný dôkaz, ktorý ho vraj usvedčil, bol vlas, ktorý sa našiel na oblečení obete. Bohužiaľ mal s Komedom identický genetický kód a najmä vďaka tomu sa stal hlavným podozrivým. Ďalšou skutočnosťou, ktorá svedčila v jeho neprospech, bol fakt, že sa nesmierne podobal na na zhotovený identikit páchateľa. Boli to len nepriame dôkazy, no pre Tomasza Komendu znamenali drsný rozsudok v podobe odňatia slobody na dvadsaťpäť rokov.

Našťastie po 18 rokoch sa na naliehanie rodičov obete tento smutný prípad opäť otvoril. Nové vyšetrovanie prinieslo konečne svetlo do Komendovho zbabraného života. Zistilo sa, že vrahom dievčiny je úplne iný muž a Tomasz sa stal obeťou justičného omylu…..

Pokračovanie článku na druhej strane…